Lahti Basketball katkaisi 10 ottelun mittaisen tappioputkensa Korisliigassa kotikentällään tiistaina. Joulutauolla vahvistuneen Lahden voittolukemat siipirikkoisesta KTP-Basketista olivat 99-87 (54-43).
Flunssa-aallon kourissa kärvistelevän KTP-Basketin tappiossa ensimmäisessä joulutauon jälkeisessä pelissä ei ole ihmettelemistä.
Koko 12 pelaajan rotaatiolla operoinut Lahti oli saanut takaisin viime kauden tehopelaajansa Chris Clarken (10/14/11s), joka ylsi heti paluupelissään tripla-tuplaan.
KTP:n kokoonpanosta puuttuivat Brandon Tabb ja Joonakset Lehtoranta sekä Timonen.
– Harmi, että kaikki kolme poissaoloa menivät ykkös- ja kakkospaikoille. Olimme ihan liian isoja ja ihan liian hitaita Lahden pieniä, kovia heittäjiä vastaan. Vähän niinkuin sellainen peli, mitä pelättiin. Yritimme kääntää tilanteen toisinpäin ja pelata paljon sisälle, mutta Lahti sumputti keskustan aika hyvin.
– Tämä oli niin vaikeata kuin meidän koko joulukuu on ollut. Ei olla treenattu juuri yhtään, ja jätkiä on pudonnut pois. Ollaan tällä hetkellä aika aallonpohjassa. Ikävä kyllä, pelimme on aika huonoa tärkeään aikaan. Flunssa-aaltokin on pyörinyt kovasti joukkueessamme kuten muuallakin, KTP-Basketin käheä-ääninen päävalmentaja Roope Mäkelä jutteli.
KTP teki sen, minkä pystyi, mutta sortui unelma-alkunsa (6-0-johto) jälkeen avauspuoliajalla siihen, missä se on ollut koko kaudella hyvä. Vierasjoukkue menetti pallon jo ennen puoltenvaihtoa 10 kertaa eli täsmälleen saman verran kuin, mitä sen menetyskeskiarvo on tähän asti ollut.
Lahti johti peliä pahimmillaan jo 23 pisteellä, eikä voittajasta ollut enää epäselvyyttä päätösjaksolla.
– Lahti pelasi hienosti. Jouduimme pelaamaan aika isoilla viisikoilla ja Lahti oli silloin paljon nopeampi. Tämä on tällä hetkellä tasomme, mutta kyllä pelimme vielä tästä kääntyy, KTP:n ja koko kentän paras pistemies Vili Nyman (22/5) sanoi.
Kun Lehtoranta ja Timonen olivat flunssaisena sivussa, pääsi Nyman kokeilemaan ajoittain myös pointin hommia, kun pallon kuudesti kovassa lahtelaispuristuksessa menettänyt Brandon Sly huilasi välillä.
– Vilistä tehtiin eilen pointti ja hän osoitti monipuolisuutensa, Mäkelä sanoi.
Ilahduttavinta KTP-leirissä oli se, että 18-vuotiaat Jasper Mussalo ja Niko Mykrä avasivat pistetilinsä liigatasolla.
Liigauransa ensimmäisen levypallonkin ottanut 183-senttinen Mussalo upotti kaksi komeaa kolmosta ja 189-senttinen Mykrä osui hieman lähempää pelin ainoassa heitossaan. Molempien KTP-kasvattien plusmiinus-saldotkin jäivät plussan puolelle (Mykrä +9, Mussalo +6).
Ikävän aivotärähdyksen kaksi viikkoa sitten saaneen Brandon Tabbin paluu kentille on vielä hämäränpeitossa.
– Tätä on meikäläinenkin kysynyt aika monta kertaa, eikä kukaan tahallaan ole antanut epämääräisiä vastauksia, mutta vamman tyyppi on sen luonteinen, että mennään päivä kerrallaan. Kukaan ei osaa tarkkaan sanoa. Tabb voi tulla takaisin ensi viikolla tai hänellä voi olla kausi ohi. En tiedä, Mäkelä kommentoi.
KTP-Basket pelaa seuraavan ottelunsa Steveco-areenassa ensi perjantaina 30.12. Tuolloin vastassa on Lapuan Kobrat.
Nyt, jos koskaan KTP kaipaa tukea kotkalaiselta koripalloyleisöltä, sillä lähtökohdat eivät ole kehuttavat ennen tärkeää ottelua.
– Ei ole muuta vaihtoehtoa kuin harjoitella. Ongelma on vain se, että kun meillä ei ole kuin 10 pelaajasopimusta ja aina on pari-kolme pois. Ei tahdota saada kymmentä jätkää harjoituksiinkaan. Pitää tulevaisuuteen oppia, miten näitä juttuja rakentaa. Nyt mennään tosi kapealla ja se kyllä näkyy, Mäkelä päätti.
KTP:n pisteet/levypallot:
Vili Nyman 22/5, Mubashar Ali 13/7, Roydell Brown 13/5, Brandon Sly 13/2/6s, Jordan Giles 11/10/5s, Jasper Mussalo 6/1, Juho-Matti Henttonen 4/5, Topias Kuukkanen 3/1, Niko Mykrä 2/1.
KTP:n heittotarkkuudet:
2p 25/53 = 47%
3p 9/26 = 34%
1p 10/14 = 71%
TEKSTI: TIMO KOPAKKALA