
KUVA: 26-vuotiaalla Joonas Lehtorannalla (oikealla) on takanaan jo 10 kautta Koriisliigassa. Niistä kahdeksan nuori mies on pelannut KTP-Basketissa. Lehtorannan veljeksistä vanhin, Juho (30), edusti päättyneellä kaudella Lapuan Kobria. Vasemmalla Kotkan Kevin Langford.
Joonas Lehtoranta jatkaa KTP-Basketissa
KTP-Basketin pelaajasopimuksista saatiin maanantaina taas iloisia uutisia, kun puheenjohtaja Jyrki Lindströmillä oli kertoa vuoden mittaisesta jatkopestistä seuran oman kasvatin Joonas Lehtorannan (26 vuotta/194 senttiä) kanssa.
– Tarjosimme ”Jontulle” pitempääkin kontrahtia, mutta hän itse halusi pidättäytyä nyt yhdessä kaudessa. Hyvä näinkin, ja saamme pidettyä taas yhden Kotkan oman pojan kotikulmilla, toteaa Lindström.
Joonas Lehtoranta on lähes tulkoon vielä kasvuiässä, mutta siitä huolimatta hänellä on jo 10 vuoden kokemus Korisliigasta. Kehitystä nuoren miehen tekemisessä tapahtui monella osa-alueella kuluneellakin kaudella, ja sen aisti pelaaja itsekin.
– Kyllä tämä oli ehkä paras vuosi urallani. Sain valmennusjohdolta paljon vastuuta, ja se lisäsi itseluottamustani, sanoo Joonas Lehtoranta.
– Kaiketi tässä on kasvanut henkisestikin – vähän niin kuin pojasta mieheksi. Jos joskus ennen tuskastuin omiin epäonnistumisiini, niin nyttemmin osaan ehkä olla itselleni sallivampi. Koripalloilu on nopea peli, ja virheitäkin sattuu. Niitä ei kuitenkaan voi jäädä pitkäksi aikaa murehtimaan, jatkaa Jonttu.
KTP-Basketin päävalmentaja Tomi Kaminenkin on iloinen Joonas Lehtorannan jatkosopimuksesta. Kotkan koutsille Jontun jatkot oli ykköstoive, ja Kamisen mielestä Lehtorannan ympärille on helpompi lähteä rakentamaan joukkuetta. Ennen Joonas Lehtorantaahan seuralla oli jo pelaajadiili Michael Poundsin, Markus Rautasalon, Emil Uotilan ja Joonas Timosen kanssa.
Lehtoranta pelasi kuluneen kauden aikana monta huikeaa matsia, ja valmentaja Kaminen oli tarjoamassa suojattiaan jo Susijengiinkin. Yhä edelleenkin seuravalmentaja kannustaa pelaajaansa tavoittelemaan paikkaa maajoukkueessa. Mies itse ottaa asian tyynesti.
– No joo! Kyllä minulle KTP on kuitenkin nyt etusijalla.
Entä sitten ulkomailla pelaaminen? – No miksei. Olisihan sekin hienoa kokea, mutta sama vastaus kuin maajoukkueeseenkin: KTP ensin!
Joonas Lehtoranta nimettiin Korisliigan ”Vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi” kaudella 2014/15. Hän oli liigan lanseeraamassa yleisöäänestyksessä ehdolla saman tittelin tavoittelijaksi myös tänä keväänä. Kehittyneimmäksi valittiin neljä vuotta nuorempi Salon Henri Kantonen. Pelkkä ehdokkuuskin oli Lehtorannan mieleen.
– Se nyt vain muistutti, ettei tässä vielä mitään ikäloppuja olla, ja yhä vieläkin voi kehittyä.
Lehtorannalle korona-aika on ollut tuskaista, vaikka hän on virukselta välttynytkin.
– Kausi loppui kuin seinään, ja rajoituksiin on ollut vaikea sopeutua. Mutta minkäs tälle mahtaa… Toivottavasti arki pian palaa, ja uusi koriskausikin voidaan aloittaa ajallaan, toivoo Joonas Lehtoranta.
JOONAS LEHTORANTA
o Ikä/pituus, pelipaikka: 26 vuotta/194 senttiä, laitahyökkääjä
o Kasvattajaseura: KTP
o Pelikokemus: 10 kautta Korisliigassa; kaudet 2016/17 ja 2017/18 Kauhajoen Karhu Basketissa, muut KTP:ssa, yhteensä 389 pääsarjaottelua. Otteluja Suomen cupissa 5, nuorten pääsarjoissa 71 sekä EuroChallenge- ja FIBA Europe Cup-turnauksissa 24.
o Tehot Korisliigassa kautta aikojen/ottelu: 5,6 pistettä/1,8 levypalloa/1,6 syöttöä/0,6 riistoa (18.49 minuuttia per peli). Piste-ennätys: kahdesti 22 pistettä; 22.11.2013 KTP-Basket–Namika Lappeenranta 99–86, 29.3.2015 Kataja–KTP-Basket 89–100,
o Tehot kaudella 2019/20: 8,9/3,1/3,1/0,9 (26,41). Kuluneen kauden teholuvut ovat pelaajan tähänastisia ennätyksiä. Niin ikään kakkosten ottelukohtainen onnistumisprosentti 64,4 on toistaiseksi uran paras. Kauden piste-ennätys: 18 pinnaa 11.3.2020 Vilpas–KTP-Basket 97–76.
o Saavutukset: aikuisten sarjoissa 1 SM-kulta (Kauhajoki 2017/18), 1 SM-hopea (KTP-Basket 2012/13), 3 SM-pronssia (KTP-Basket 2010/11, 2014/15 ja 2018/19), 19-vuotiaiden SM-pronssi (KTP 2012/13).
o Maaottelut: 106 peliä 16-, 18- ja 20-vuotiaiden sekä haastajamaajoukkueissa.
o Muuta: Koripalloliiton valinta 19-vuotiaiden SM-sarjan ”Vuoden pelaajaksi” kaudella 2011/12, Korisliigan valinta ”Vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi” kaudella 2014/15. Oli ehdolla myös kauden 2019/20 kauden kehittyneimmäksi pelaajaksi ja sijottui yleisöäänestyksessä neljänneksi Henri Kantosen (Salo), Mikael Laihosen (Kauhajoki) ja Niko Mattilan (Nokia) jälkeen.
TEKSTI: Matti Järvinen KUVA: Mikko Mäkelä