Trey Niemi on ollut mukana KTP-Basketin kokoonpanossa vain kolmessa pelissä tällä kaudella. Ainoan kerran hän on pelannut kotikentällä, kun vastassa oli Vilpas.Arkistokuva: Mikko Mäkelä

Trey Niemi on ollut mukana KTP-Basketin kokoonpanossa vain kolmessa pelissä tällä kaudella. Ainoan kerran hän on pelannut kotikentällä, kun vastassa oli Vilpas.Arkistokuva: Mikko Mäkelä

KTP-Basketin kausi jatkuu Nokialla - "Joukkueen sisällä on hyvä meininki"

TEKSTI: TIMO KOPAKKALA

KTP-Basketin Korisliigakautta 2024-2025 on jäljellä enää 10 ottelua. Vihreävalkoiset matkaavat tiistaina 28.1. alemman jatkosarjan ensimmäiseen peliinsä BC Nokian kotikentälle. Loppukaudeksi KTP-Basketin avuksi tullut Deshon Taylor ei vielä ehdi kotkalaisseuraa Nokialla todennäköisesti vahvistamaan, mutta ensi perjantaina hänet nähdään varmuudella KTP-Basketin kokoonpanossa, kun Tampereen Pyrintö saapuu Karhuvuoren urheilutalolle.

Yhdeksäntenä sarjataulukossa oleva näätälauma yrittää selvittää tiensä kahdeksan parhaan joukkoon pudotuspeleihin, joten sarjapaikkansa puolesta tappelevan kotkalaisseuran täytyy venyä parhaaseen iskuunsa, mikäli se aikoo napata kauden ensimmäisen vierasvoittonsa.

Lauantaina BC Nokia löi kotonaan Kouvot ja on nyt tasapisteissä kouvolalaisten kanssa tappelemassa viimeisestä pudotuspelipaikasta. KTP-Basketin loppukauden ainoa tavoite on yrittää pitää jumbona majaileva Lapuan Kobrat putoajan paikalla.

KTP-Basketin valmentajana yhdessä päävalmentaja Darko Mihajlovicin kanssa toimivalle Michael Poundsilleon kertynyt kokemusta alemmasta jatkosarjasta viime kaudelta.

Kaudella 2023-2024 runkosarjassa yhdeksän voittoa keränneellä KTP:llä oli 10 pisteen etumatka jumbojoukkueeseen (LaBa), kun alempi jatkosarja käynnistyi, mutta nyt eroa viimeisenä olevaan Kobriin on vain kaksi pinnaa.

- Lähtökohta on toki erilainen. Pudotuspelit olivat viime kaudella tavoitteena, mutta nyt tavoite on ensisijaisesti sarjapaikan säilyttäminen, Pounds sanoo.

BC Nokia taipui runkosarjassa Kotkassa KTP:lle 77-82, mutta voitti kotikentällään kolme viikkoa sitten 90-76.

- BC Nokia on erittäin lahjakas joukkue. Se on puolustava mestari ja haluaa varmasti pudotuspeleihin. Molemmat Rossit (Kahron ja Isaiah) ja (Gage) Davis ovat erittäin vaarallisia, Pounds tietää.

Erityisesti Davis oli hurjana voitokkaassa Kouvot-pelissä, kun hän pommitti 39 pisteestään 33 jo ensimmäisellä puoliajalla.

Mihin osa-alueeseen olette erityisesti panostaneet harjoituksissanne?

- Puolustuksen kautta ollaan lähdetty, erityisesti PnR-puolustuksen. Siihen täytyy tulla parannus.

Millainen ilmapiiri joukkueessa vallitsee, kun alempi jatkosarja on alkamassa?

- Joukkueessa on suht odottava tunnelma. Toivottavasti se näkyy hyvänä latauksena pelissä, "Homppa" toteaa.

Jos on ollut KTP-Basketilla epäonnekas kausi, niin synkkää on ollut myös ensimmäistä kauttaan KTP-Basketissa mukana olevalla Trey Niemellä.

26-vuotias takamies loukkasi kesällä harjoituksissa jalkateränsä ja toipumisessa meni niin kauan, että hän teki debyyttinsä vasta joulukuussa, kun menossa oli jo 14:s ottelukierros.

Olit mukana Kouvot-, Vilpas- ja Korihait-peleissä. Mitä sitten tapahtui?

- Loukkasin takareiteni kesken Korihait-pelin. Sitten treeneissä sama jalka meni uudestaan. Kävin tutkimuksissa ja selvisi, että minulla on pieni repeämä takareidessä. Viime lauantaina olin harjoitustuon jälkeen ekoissa kontaktitreeneissä, Niemi sanoo.

Milloin olet mukana kokoonpanossa?

- Katsotaan nyt, että olenko tiistaina takaisin kokoonpanossa. Ihan treenien mukaan mennään. Koutsit päättävät, olenko messissä vai en. Epäilen minuuttieni olevan ei niin korkeat.

Niemi myöntää, että mukavampiakin kausia on ollut, mutta synkkyyteen ei joukkueessa aiota vajota.

- Vaikea kausi on ollut voittojen ja häviöiden suhteen ja totta kai myös loukkaantumisten kanssa. Toivomme, että suuntaus tässä loppusarjassa kääntyy vihdoin. Meille on tosi tärkeää, että hyvä tunnelma pysyy joukkueessa yllä.

- Joukkueen sisällä on hyvä meininki, emmekä ole päästäneet päitä alas. Olemme koettaneet pysyä positiivisena ja luottaa omaan tekemiseen. Yleisfiilis on ihan hyvä. Jätkät koettavat tsempata joka päivä. Jos jollain on vähän vaikeampaa, niin meillä on sen verran hyvä nippu kasassa, että me koetetaan yhdessä nostaa jätkien mielialoja tarvittaessa ylös, Niemi päättää.

BC Nokia-KTP-Basket. Korisliigan ottelu tiistaina 28.1. Nokian AGCO Power Arenassa kello 18.30. Tervemenoa!

Yhteistyökumppanit

2022-09/jako-logo3
2021-09/mm-kotkamills-rgb
2019-05/autosuni-logo
2022-09/footer-filmbutik-logo
2021-03/port-of-haminakotka-logo-1-rivi-rgb
2023-01/satama-areena
2019-05/datagroup
2019-08/eko
2019-05/ankkuri
2019-05/handelbanken
2019-05/kotkalogo
https://www.intersport.se/
2019-05/kymen-sanomat.svg-
2019-05/lahitapiola-kaakkois-suomi-rgb-sininen
2019-05/lamposulku
2019-05/marina-cafe-laituri-led-kuva
2019-05/min-tamminen-logo-02
2019-05/omasp-logotype-cmyk-tm-slogan
2024-09/op-kaakkois-suomi-harmaa-vasen
2021-10/kotkan-energia-vaakalogot-kotkanenergia-rgb-vaaka-logo-vihrea
2019-05/risti-13-lukitustekniikka
2019-05/si
2019-05/steveco
2019-05/taeystuho
2019-05/visilogo
2019-05/sportia-0
2019-10/ekami-tekijo-iden-tekija-logo-mag-1024x512pix-jpg
2020-10/1603295200_stark-logo
2021-06/kso
2021-06/players

Kotisivu & Design by Intendit Web Agency